Spotřeba vody a energie pračky

Informace

Značky praček

Kromě pořizovací ceny pračky je dobré si hledět její spotřeby elektrické energie a vody. Levná pračka se nám totiž může za pár let šeredně nevyplatit. Co hůře ne každý výrobce uvádí všechny údaje co by bylo dobré znát.

Například energetická účinnost praní nebo spotřeba vody pračky se udává zpravidla pro jeden konkrétní program. To je sice pěkné, ale v dnešní době moc lidí na 60 stupňů nepere a někteří výrobci se snaží tento konkrétní program vyšperkovat na úkor ostatních. Je proto dobré se vždy podívat na konkretní spotřebu konkrétního programu (většinou bavlna na 30 nebo 40 stupňů) a nezapomínejmě zohlednit velikost bubnu (množství prádla, které pračka umožní prát).

Energetická účinost

Rozumějmě spotřeba energie pračky. Zpravidla se uvádí na programu 60 stupňů. Nejlepší známkou je A+, běžně dostupné pračky mají zpravidla A, značící dobrou spotřebu. Starší či levnější typy mohou mít B a C. Toto může být velmi důležitý parametr, neb spotřeba energie nám po 5ti letech provozu může pračku dost prodražit.

Účinnost praní

Podobně jako u spotřeby se měří účinnost pracího procesu. Čím lépe tím lépe.

Spotřeba vody

Ekvivalent k energii, nicméně udává se konkrétní spotřeba vody pro daný program. I zde je dobré se snažit spotřebu minimalizovat. V dnešní době se pohybuje od 40 do 60 litrů vody dle programu a typu pračky.

Účinnost odstřeďování

Zpravidla se udávají maximální otáčky pro odstřeďování. Případně třída dle tabulky:
A - 1800 - 1600 ot./min.
B - 1200 - 1400 ot./min.
C - 1000 ot./min.
D - 800 ot./min.
E - 600 ot./min.