Funkce pračky - kterou jsou důležité?

Informace

Značky praček

Základní funkce pračky

Každá pračka umí prát, nicméně jednotlivé pračky se liší poměrně zajímavou škálou funkcí, které se mohou hodit. Příkladem je automatické nastavení spotřeby vody dle prádla šetřící energii a vodu. Odložený start umožňující odejít ráno do práce a vrátit se večer kdy pračka akorát dopere. Některé pračky vám řeknou na minutu přesně kdy skončí, jiné lze bez problému přerušit během praní a přidat další kusy oblečení. Neméně důležitá je i spotřeba vody a elektrické energie.

Fuzzy logic

Tato funkce značí systém řízení spotřeby vody, energie a prášku v závislosti na množství prádla. Je to velmi užitečná funkce a dnes již bývá standardem. Někdy označováno jako množstevní automatika.

Rychlé praní

Umožňuje významně zkrátit čas praní (z obvyklých cca 110 minut na 30-40 minut).

Odložený start

V závislosti na provedení funkce pračka nabízí možnost odložit začátek praní o nastavený čas. Zpravidla je na výběr několik možnosti (3, 6, 9 hodin), lepší pračky umožňují přesné načasování.

Program žehlení

Kdepak, pračka zatím nežehlí. Nicméně tento program se snaží co nejméně pomačkat prádlo a žehlení je pak významně snažší.

Energetická účinost

Rozumějmě spotřeba energie pračky. Zpravidla se uvádí na programu 60 stupňů. Nejlepší známkou je A+, běžně dostupné pračky mají zpravidla A, značící dobrou spotřebu. Starší či levnější typy mohou mít B a C. Toto může být velmi důležitý parametr, neb spotřeba energie nám po 5ti letech provozu může pračku dost prodražit.

Účinnost praní

Podobně jako u spotřeby se měří účinnost pracího procesu. Čím lépe tím lépe.

Spotřeba vody

Ekvivalent k energii, nicméně udává se konkrétní spotřeba vody pro daný program. I zde je dobré se snažit spotřebu minimalizovat. V dnešní době se pohybuje od 40 do 60 litrů vody dle programu a typu pračky.

Účinnost odstřeďování

Zpravidla se udávají maximální otáčky pro odstřeďování. Případně třída dle tabulky:
A - 1800 - 1600 ot./min.
B - 1200 - 1400 ot./min.
C - 1000 ot./min.
D - 800 ot./min.
E - 600 ot./min.