Druhy praček - čím se liší?

Informace

Značky praček

Základní druhy praček

Než přistoupíme ke konkrétnímu výběru, je nutné si zvolit který druh pračky nám vyhovuje (respektive se nás týka). Jak uvidíme v zápětí, většinou je rozhodnuto dle našich možnosti (kde bude pračka umístěna). Základními dělení praček je nsáledující:
  • Volně stojící
  • Určené k zabudování (vestavěné)

Dále pak dle konstrukce, zde se dělí pračky takto:
  • Pračky s předním plněním
  • S horním plněním

Kterou vybrat?

Dříve byly mezi těmito druhy velmi podstatné rozdíly co se týče konstrukce a možností. Každý typ vykazoval své vyhody a nevýhody. V dnešní době nicméně mezi nimi již není žádný rozdíl. Pračku si vybírame dle možností naši koupelny či kuchyně: v míste plnění potřebujeme min. 1 m prostoru, aby bylo možné pračku obsluhovat. Tedy buď potřebuji 1 metr vepředu a nebo 1 metr nad pračkou. Oba typy dnes umožňují přidání prádla v průběhu praní a oba jsou konstrukčně vyrobené tak, že prakticky nehrozí žádná havárie jako vyplavení. Jako výhoda pračky s bočním plněním lze uvést možnost užít horní čast jako odkladovou plochu. Nevýhoda nutnost se více ohýbat (starší lidé). Cenově lze říci, že pračky s bočním plněním jsou malinko levnější (od 6500,-) než pračky s horním (od 7500,-). Dále pak je dobré znát, že pračky s horním plněním mají témeř výhradně fixní rozměr šířky a hloubky (40x60cm).

Pračky určené k zastavení se liší pouze konstrukcí umožňující jejich zastavení do linky. Témeř výhradně se jedná o pračky s bočním plněním a vyšší cenou (cena od 14000,-). Rozdíl je pouze estetické hledisko.

Kromě zmíněných existují ještě pračky kombinované se sušičkou. Doporučuji prostudovat též sekci funkce pračky a spotřeba vody a energií.